
CSÁO! - Jössz játszani?
A CSÁO! célkitűzése, hogy játékot vigyen az átmeneti és nevelőotthonokban, illetve hátrányos helyzetű régiókban és területeken élő gyerekek, fiatalok hétköznapjaiba. A lakhatási és megélhetési nehézségekkel küzdő családok és gyermekeik a társadalom perifériáján foglalnak helyet, így létezésük gyakran feledésbe merül. A drámapedagógia és a színházi nevelés eszközeire épülő foglalkozásaink az ő problémáikra keresnek választ – velük közösen, nem pedig a fejük felett – oly módon, hogy aktivitásra és önkifejezésre ösztönözzük őket, miközben velük közösen kitalált fantáziavilágokban kalandozunk.

Első projektünk, a Jössz játszani? célja, hogy a nehéz körülmények között élő fiatalok megtapasztalhassák saját kreativitásuk erejét és hogy közösen létrehozott fantáziavilágukban kipróbálhassák az egyéni és közösségi működés, az önkifejezés és együttműködés különböző módozatait. Együtt töltött időnkben az általunk használt módszertan segítségével olyan biztonságos közeget alakítunk ki, amely lehetővé teszi számukra, hogy olyan helyzetekben próbálják ki magukat, melyekkel a való életben is rendszeresen találkoznak. Fontosnak tartjuk, hogy a legkisebbektől a legnagyobbakig mindenki megtapasztalhassa a felhőtlen játék szabadságát, mialatt nem formális eszközök segítségével tanul arról, milyen egy közösség tagjának lenni. Úgy véljük, a művészetek és a dráma eszközei alkalmasnak bizonyulnak a kulturális esélyegyenlőtlenség és a szegregáció csökkentésének hatékony elősegítésére, azáltal, hogy lehetőséget biztosítanak a fiataloknak a kulturális gyakorlatokhoz és termékekhez történő hozzáférésre s párbeszédet kezdeményeznek.
Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy olyan közeget alakítsunk ki, melyben mindenki megtalálja a helyét és biztonságban érezheti magát, hiszen az elfogadó, demokratikus közeg alapvető fontosságú ahhoz, hogy a gyerekek szabadon megoszthassák gondolataikat, véleményüket az őket érdeklő, olykor kényes vagy szenzitív témákkal kapcsolatban. Célunk a csoportok közösséggé alakításán túl a fiatalok önismeretének és önbizalmának fejlesztése, kifejezőkészségük és kreativitásuk kibontakoztatása.
Libikóka
A Libikóka egy olyan, óvodás és kisiskolás korosztálynak szóló színházi nevelési előadás, mely a másság témáját dolgozza fel. Az egészen fiatal, óvodás és kisiskolás gyermekeknek szóló előadás célja, hogy érzékenyítsen és hidat képezzen a gyerekek között, legyenek jómódúak vagy szegények, romák vagy nem romák, sérültek vagy épek.

A Libikóka egy olyan, óvodás és kisiskolás korosztálynak szóló színházi nevelési előadás, mely a másság témáját dolgozza fel. Az egészen fiatal, óvodás és kisiskolás gyermekeknek szóló előadás célja, hogy érzékenyítsen és hidat képezzen a gyerekek között, legyenek jómódúak vagy szegények, romák vagy nem romák, sérültek vagy épek.
A másság számunkra sokféleséget jelent. Négyen négyféleképpen gondolkodunk a másságról, de hiszünk abban, hogy minél több látásmóddal találkozunk, annál színesebben látjuk a világot és annál hasznosabb előadást tudunk létrehozni. Célunk, hogy készülő előadásunk a fenti korosztály igényeit szolgálja és a bennük megfogalmazódó kérdésekre adjon választ, emellett bízunk benne, hogy segítséget nyújthat majd a gyerekekkel foglalkozó felnőtteknek is.
Mese mindenkinek
Gyerekek és felnőttek egyaránt vágynak arra, hogy megtapasztalják a képzelet adta szabadságot és együtt repüljenek a mesék birodalmába. Fontosnak tartjuk, hogy hétről hétre találjunk időt arra, hogy elcsendesedjünk és közösen utazzunk képzeletben távoli tájakra, izgalmas kalandokba keveredve.

A CSÁO!-ban úgy gondoljuk, senki nem túl fiatal vagy idős a mesékhez. Ezért minden szerda este kiválasztunk egy történetet, melyet - élőben vagy online - elmesélünk nektek, hogy a hétköznapok tengerében picit közösen hajózzunk tovább.
Fotók: Preszl Éva és Fortepan


